Dřevostavba a hypotéka? Jak to funguje?

O dřevostavbách je všeobecně známo,že jejich výstavba je rychlá a pokud chceme část peněz půjčit od banky,většina bankovních domů se na ně dívá jako na klasické zděné domy. Problém tak nastává při čerpání peněz z hypotéky. Co potom?

V zásadě můžeme dřevostavby rozdělit do tří skupin. Patří sem domy stavěné z panelových (sendvičových) prefabrikátů většinou připravovaných v monážních halách. Další skupinou jsou roubenky nebo sruby stavěné z kulatiny nebo opracovaných trámů. Do poslední skupiny patří domy stavěné z křížem lepených desek (CLT) a opracovávaných na speciálních CNC strojích. Trh a nabídka je rozmanitá a záleží na každém,kterému materiálu nebo technologii výstavby dá přednost.

Jak to řeší banky?

Peníze banky uvolňují postupně podle toho jak stavba roste. První platba odchází na základovou desku. Další platby se budou týkat výstavby samotného domu. A zde se budou dodavatelé ve svých požadavcích rozcházet podle toho,jakým způsobem probíhá výstavba (montáž) domu. Pro výstavbu z předem připravených panelů,které se na staveništi smontují během jednoho týdne,budou platit jiná pravidla,než pro výstavbu ze stavebního materiálu (dřevěné hranoly,desky,tepelná izolace atd.) dovezeného na stavbu. Zde počítejte s cca 3 měsíci.

Na rychlou výstavbu některé banky zareagovaly odlišných přístupem k nutnosti zajištění zástavního práva k nemovitosti. Jednoduše řečeno,banka uvolní peníze dodavateli dle jeho požadavků specifikovaných ve smlouvě o dílo a realizaci zástavy nechá až po dokončení stavby.

Které banky to umí? Jsou to velké banky jako Česká spořitelna,Komerční banka,Hypoteční banka a ČSOB.

Kterých dodavatelů se to týká? Také těch velkých a silných na trhu,kteří jsou členem asociace ADMD a společnost RD Rýmařov.

A ostatní dodavatelé dřevostaveb?

Pro plynulou výstavbu je třeba naplánovat s financující bankou přesný postup uvolňování plateb podle rozestavěnosti. Před každým čerpáním dle smlouvy o dílo odhadce zkontroluje stav výstavby,který zanese do protokolu pro banku. A banka uvolní požadovanou částku. Je to o trošičku složitější než v předešlé variantě,ale realizovatelné.

Setkání na závěr

Mezi zajímavé dodavatele dřevostaveb,se kterými jsem se v poslední době setkal,patří 3D domy. Zaměřují se hlavně na výstavbu inteligentních nízkonákladových pasivních domů. Jejich filozofie je založena na individuálním přístupu ke každému zákazníkovi. Projekt vám připraví na míru nebo si můžete vybrat z typových projektů. Kvalita a rychlost výstavby je jedním ze základních pilířů firmy. A lokalita kterou pokrývají? Celou republiku od Aše až po Ostravu. Vyzkoušejte a uvidíte! A ještě webové stránky: www.3d-domy.cz

Pokud vás článek zaujal,dejte mu lajk. Pokud máte dotazy k financování, neváheje mi napsat dotaz nebo zavolat.

 

 

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů