90% LTV. Dubnové novinky v hypotékách

Není to tak dávno, co ČNB nastavila nová pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Od 1.4.2017 dojde k tomu,že nové úvěry se budou poskytovat pouze do 90%LTV.Tím se zvýší požadavky na klienty,aby jejich vlastní prostředky byli ve výši minimálně 10% z celkového investičního záměru.Na spořené peníze budou i do budoucna alfou a omegou v poskytování hypoték.Do konce března 2017 je možné schválit hypotéky s LTV do 85% a sazbou do 2%.

Od příštího měsíce budou podmínky pro hypotéky s LTV 80-90% stejné jako v minulosti u 100% hypoték. Úroková sazba bude minimálně o 1% vyšší a na bonitu budou kladeny vyšší nároky.Kromě toho banky podle doporučení ČNB musejí držet objem poskytnutých úvěrů na 15% své produkce. Takže se vám v budoucnu může stát,že vaše oblíbená banka tento typ úvěrů neposkytuje nebo úroková sazba je o dalších 0,5% vyšší.Těžko s tím něco udělat.Buď zvolit hypotéku u jiného bankovního ústavu nebo se s tím smířit. Smířit se,ale znamená zaplatit více.

Další doporučením ČNB bankám je „obezřetnost při vyhodnocování ukazatele schopnosti splácet z vlastních zdrojů a stanovovat limity pro jejich stanovení“.Složitě řečeno,ale vysvětlím.Nově budou stanoveny parametry DTI a DSTI.

DTI(debt-to-income) poměr výše celkového zadlužení klienta a výše příjmů

DSTI(debt service-to-income) poměr průměrných ročních výdajů vyplývajících z výše celkového zadlužení klienta

Podle těchto parametrů se budou muset v nejbližších měsících poskytovatelé úvěrů řídit.Pokud bude některý z parametrů překročen,klientovi nebude možné úvěr poskytnout.Bude možné do úvěru přizvat dalšího spoludlužníka.Zde vzniká otázka,jestli se najdou takoví odvážlivci,kteří si tímto vstřícným krokem uzavřou cestu ke své hypotéce.

Co přinese léto 2017? Kromě prázdnin a vytouženého odpočinku u vody nebo v přírodě,nová doporučení ze strany centrální banky k poskytovataelům spotřebitelských úvěrů.A budou přísnější než doposud.Těšte se na další pokračování:-)

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů