Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření? Jaký úvěr si vybrat?

Mnozí z nás, kteří řeší nové bydlení, řeší i otázky: „Jaký úvěr si vybrat? Jaký úvěr bude nejlépe vyhovovat mým požadavkům? Nebude pro mě příliš drahý?“

Výhodu nebo nevýhodu daného úvěrového produktu můžete odvinout od částky, kterou si půjčujete.

Pokud potřebujete peníze na rekonstrukci bytu, domu nebo koupi pozemku v částce do 700tis.Kč,a potřebujete peníze rychle, volte úvěr ze stavebního spoření. Tato varianta je vhodná zvláště pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí zastavovat nemovitost ve prospěch banky a platit poplatek za odhad nemovitosti.

Je zde třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou, s poplatky za smlouvu stavebního spoření a úvěr.V některých případech nebo při vyhlašovaných akcích stavební spořitelny poplatky odpouštějí.

IMG_7376Další možností použití úvěru ze stavebního spoření je při 100 % financování vaší nemovitosti. Abychom se vyhnuli vyšší úrokové sazbě u hypotéky nebo v případě, že vám banka 100 % financování neumožní.

Stavební spořitelny umějí bez zástavy nemovitostí řešit i vyšší částky (do 1 mil.Kč). V tomto případě vyžadují ručitele a životní pojistky.

Pro částky od 700tis.Kč máme dvě možnosti. Můžeme zde použít jak hypotéku, tak úvěr ze stavebního spoření.

Hypotéka. O hypotéce víme, že je jednoduchá a rychlá pro vyřizování. Pokud máte dostatek vlastních finančních prostředků (10-30 %), dostanete se v současné době na nejnižší úrokové sazby okolo 2 %. Jak postupovat při vyřizování hypotéky najdete v mém e-booku:„Cesta hypoteční labyrintem k novému bydlení“.

Pokud chcete řešit 100 % hypotéku (tzn. bez vlastních zdrojů), můžete narazit. Ne všechny banky jsou ochotny vám půčit požadovanou částku. Buď nevyhovíte bonitou (tzn.příjmy-výdaje) nebo prostě tento typ úvěru neposkytují. Potom je třeba zvolit kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebního spoření je na rozdíl od hypotéky produkt složitější. Mnozí namítnou: „Stavební spoření nemám a nemohu úvěr řešit“.Tak tomu není. Stavební spořitelny umožňují i novým klientům čerpat úvěr. Klient nedostane hned přidělený úvěr a nižší úrokovou sazbu, ale pomocí překlenovacího úvěru ( i bez počátečního vkladu) může hned dosáhnout na požadovanou úvěrovou částku.

Jaké podmínky nabízejí stavební spořitelny? Od doby poklesu úrokových sazeb se hodně změnilo. Stavební spořitelny se musely také přizpůsobit. Úrokové sazby vyhlašují na fixační období jako u hypoték. Splatnosti úvěrů protáhly na dobu až 30let. Úrokové sazby jsou porovnatelné.

Pixmac000076253241Proč jsou úvěry ze stavebního spoření u klientů méně využívané?

V současnosti jsou sazby hypoték nízko a klient není nucen přemýšlet nad jinou variantou. Stavební spoření a úvěry ze stavebního spoření jsou finanční produkty složitější a mnohdy dražší. Někdy ale umějí vyřešit i to, co hypotéka neumí nebo nechce řešit.

A jaká je vaše volba? Vybrali jste si svůj úvěr nebo si nejste stále jisti? Napište nebo zavolejte. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

 

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů