Končí vám fixace hypotéky? Buďte připraveni!

Blíží se konec fixace úrokové sazby vaší hypotéky a potřebujete vědět více informací? Nechcete aby refinancování se stalo vaší noční můrou? Zůstat s hypotékou u stávající banky nebo refinancovat někde jinde?

Pokud jste odpověděli alespoň jednou ANO, potom pozorně čtěte.

Od 3.srpna 2017 ČNB pravidelně navyšuje svoji základní úrokovou sazbu z 0,05% až na současných 1,75%. To má za následek,že sazby hypoték se ze svých 1,19% vyšplhaly na dnešní úrokovou sazbu 3,19% (5-ti letá fixace). Je to dost. A sazby půjdou nahoru. Ostatně má na tom zájem ČNB a samotný guvernér Rusnok to nezapomíná při svých vystoupeních zdůraznit.

Jaká je povinnost bank před koncem fixačního období?

Podle nových pravidel od 1.12.2016 vás banka musí informovat o úrokové sazbě na nové fixační období 3 měsíce dopředu. Vy se můžete rozhodnou pro setrvání u stávající banky nebo můžete odejít.

Pokud jste hypoteční smlouvu podepisovali ještě podle starých podmínek (do 30.11.2016),týká se vás povinnost banky informovat o nové nabídce 1 měsíc před koncem fixace.

Co je třeba udělat,abyste vše stihli v termínu ?

Prostě už teď se připravit, ikdyž vás konec fixace čeká za půl roku,za 1 rok nebo dokonce za 2 roky. Ano,některé banky umí refinancovat hypotéku až 2 roky dopředu při splnění určitých podmínek.

Jak postupovat?

1) Chci mít jistotu

Pokud chcete mít jistitu už teď a konec fixace vás čeká až za 24 měsíců,zjistěte si nyní u své banky jakou sazbu vám nabídne. Obraťte se na svého správce úvěru buď osobně při návštěvě banky,telefonicky nebo emailem. Zde záleží na způsobu komunikace,jaký má banka s vámi nastaven.

Když vám banka sdělí, že pro vás má připravenou sazbu 3,69%,určitě bojujte. Sami víte z médií,že sazba 3,09 % je nabízena ve velkém a všude. Využijte toho. Zřejmě bude hůř a banky budou mít tendenci úrok navyšovat. Musejí z něčeho profitovat.

Nedejte se.

V tomto boji nejste sami. Kontaktujte svého hypotečního makléře nebo si zajistěte sami nabídku konkurečních bank. O zkušenosti se s vámi také rádi podělí vaši známí. Pokud si nejste jisti svými kroky,s důvěrou se můžete obrátit na mě.

A konečný výsledek?

• Banka vám nabídla super sazbu. Pokud se domluvíte s vaší bankou, a ta vám potvrdí vzájemě odsouhlasenou úrokovou sazbu,máte vyhráno. Gratuluji. Ušetřili jste nervy,čas a peníze. Víte,že úroková sazba a splátka na další fixační období je stvrzena dodatkem a nic se už nezmění.

• Banka se k vám postavila zády. Potom refinancujte hypotéku u konkurence. Udělejte si porovnání bank a jejich podmínek.Vyberte tu nejvýhodnější. Nebo se správným výběrem se obratťe na svého hypotečního makléře.

Ptáte se jak je to časově náročné? Pokud si připravíte původní úvěrovou smlouvu, máte původní odhad nemovitosti)*, znáte aktuální zůstatek úvěru,podepíšete žádost o novou hypotéku a za 14 dní bude mít vše vyřízeno. Vše stvrdíte svým podpisem hypotéky v nové bance.

2) Vyčkávám

Pokud vyčkáváte a patříte mezi ty,kteří mají rádi adrenalin,pro ty mám také dobrou radu. Na finančních trzích se může stát cokoliv. Úrokové sazby půjdou  nahoru nebo naopak dolů.

Pokud vám to v životě vychází nebo prostě teď nemáte čas,nechte vše plynout. Nejzazší termín pro řešení vaší hypotéky,vaší úrokové sazby,jsou 3 týdny před koncem fixace.

A musíte se rozhodnout! Pokud zjistíte,že  banka si z vás dělá „šprťouchlata“, jednejte! Zde nesmíte váhat. Dny vám ubíhají mílovými kroky a nemuseli byste vše včas stihnout. Z jednoho dne se stanou dva,tři, a… Může být pozdě. Banka vám včas nezašle na vaše vyžádání souhlas se splacením hypotéky nebo vyčíslení zůstatku a vy musíte rezignovat.

Nemáte už další páku,jak se domoci další nápravy. Banka si ponechá „svoji“ úrokovou sazbu a vy už dopředu víte,že jste utratili zbytečně několik tisíc nebo desítek tisíc korun. A mohli jste je investovat třeba do své dovolené, svého koníčka nebo dalšího vzdělání.

A doporučení na závěr?

Zjistěte si,kdy vám končí fixace úrokové sazby a jakou nabídku si pro vás připravila nebo připraví vaše banka. Buďte připraveni. Pokud si nebudete jisti nebo nevíte jak na to, nebojte se mi zavolat nebo napsat. Vy ušetříte tisíce,desetitisíce a pro mě bude potěšením vše pro vás zajistit. Za ušetřené peníze a krásnou dovolenou to přece stojí. Ne?

 

Pokud se vám článek líbil,dejte mu “lajk” nebo ho můžete sdílet. Pokud máte dotazy,klikněte na tlačítku “Chci se zeptat”, a můžete se rozepsat… 🙂

________________________________________________________________________________

)* některé banky si zajišťují k refinancování svoje odhady nemovitostí zdarma

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů