Na koupi nemovitosti vám zbývají 3 měsíce

Máte v plánu v nejbližších měsících koupi bytu nebo domu? Tak si pospěšte. V případě, že chcete aby koupi nemovitosti z větší části zafinancovala banka hypotékou,od října vejdou v platnost nová pravidla. A může se stát,že vaše příjmy pro banku budou nedostatečné. Hypotéku od banky nedostanete a sen o novém bydlení se rozplyne.

Od října nová pravidla

Společným jmenovatelem všech změn je ČNB a její guvernér Jiří Rusnok. Ten ve svém prohlášení 12.6.2018 uvedl,že trh s nemovitostmi se přehřívá a levné dostupné hypotéky tomu napomáhají. K omezení růstu cen nemovitostí by tak měly přispět méně dostupné úvěry.

Co se změní?

Změní se pravidla pro poskytování hypoték ve smyslu posuzování příjmů a výdajů ve spojení s maximální výší úvěru,kterou může klient v bance získat. Konkrétně? Žadatel o hypotéku dosáhne na úvěr ve výši maximálně devítinásobku svého ročního příjmu. Pro výdaje (splátky všech úvěrů) bude platit,že mohou dosahovat pouze 45% měsíčního příjmu.

Podle některých ekonomů na úvěry podle nových pravidel nedosáhne až 30% žadatelů. Podle guvernéra ČNB toto nařízení zasáhne méně než 10% žadatelů o hypotéku. Můj optimistický odhad se pohybuje okolo 20%. Je to dost. V úvahu musíme ještě vzít, že v platnosti jsou pravidla při poskytování hypoték. Tím nejzásadnějším jsou minimální vlastní prostředky ve výši 10% z ceny nemovitosti. Při koupi ještě nezapomeňte na to,že od listopadu 2016 kupující platí daň z nabytí nemovitosti ve výši 4%.

Sečteno a podtrženo.

Pokud máte vyhlídnutou nemovitost ke koupi,jednejte rychle. Domluvte si podmínky s prodávajícím a zároveň se pusťte do vyřizování hypotéky. A rada pro všechny ostatní, kteří o koupi zatím jen přemýšlejí? Nezoufejte, i pro vás mám řešení. Ukládejte více peněz na spořící účet nebo účet stavebního spoření a hledejte nemovitosti, které pro vás budou dostupnější. Nemusíte bydlet v exkluzívní zóně v centru velkého města, existují klidné lokality v rozumné dojezdové vzdálenosti do vašeho zaměstnání.

Ještě váháte se svým rozhodnutím?

Pro váhavé střelce mám ještě jednu informaci z dílny ČNB. Ve středu 27.6.2018 zasedala rada ČNB a jednohlasně odsouhlasila další navýšení základní sazby o 0,25%. Nyní jsme na 1%. Bylo to hlavně v souvislosti s vývojem kurzu koruny vůči euru. Bylo to dost překvapivé rozhodnutí,které většina ekonomů očekávala spíše ke konci tohoto roku. Jak na to zareagovaly banky? Zatím bez reakce. Spíše asi všechny udivilo rozhodnutí České spořitelny a Hypoteční banky ve snížení sazeb některých hypoték. Jaké budou kroky ostatních bank? Zatím nelze předjímat.

Nyní pro všechny rozhodné. Zvažte všechna  pro a proti . Pokud si neste jisti jak na hypotéku, stáhněte si můj eBook. V něm najdete všechny potřebné informace pro úspěšné vyřízení úvěru. A nebojte se zavolat nebo napsat pokud si nebudete jisti,pomůžu vám zorientovat se na hypotečním trhu.

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů