Nebojte se hypotéky. V kurzu jsou delší fixace.

Delší fixace prostě frčí. Pryč jsou doby, kdy úrokové sazby hypoték na bydlení se pohybovaly okolo 5%.V důsledku stagnující ekonomiky a aktivní účasti ČNB došlo od roku 2010 postupně k poklesu úrokových sazeb až k současným sazbám, které se pohybují okolo 1,8%.Výjimkou už také není sazba 1,29%.

IMG_7376Vše závisí na podmínkách, které si stanoví banka a klient je musí splnit. Banky z dřívějšího rozšiřování portfolia produktů nabízeného k hypotékám (účet, pojištění úvěru a nemovitosti, kreditní karta), udělaly pravidlo. V současnosti si podmiňují nejnižší sazby využitím všech nabízených produktů.

Je pro klienta vždy výhodné využít vše, čím si banka podmiňuje nejnižší sazbu?

Ne vždy. Nebude to určitě platit v případě, že jste vy i vaše rodina zajištěni životní pojistkou nebo již využíváte účet s nulovými poplatky. Ledaže vše přehodnotíte a nová banka vám nabídne produkty stejné nebo lepší než vaše stávající banka. A můj názor na kreditní karty? Kreditní karta je dobrý platební nástroj, pokud si chcete bezúročně půjčit peníze na překlenovací období cca 50dní. Jinak je špatným sluhou s vysokým úrokem okolo 22%. Názor si uděláte sami.

Trendem poslední doby jsou také delší fixace úrokových sazeb. To, že úrokové sazby pro fixace tří nebo pětileté jsou u většiny bank ve stejné výši, se stalo standardem. Co však banky začaly ve velkém nabízet, jsou fixace na 7, 8,10 a 15let. A sazby jsou velmi zajímavé. Některé banky ponechaly stejnou úrokovou sazbu jako pro tří a pětiletiletou fixaci, některé sazbu navýšily o 0,1-0,5%. Ke slovu přišel i fix na 20let se sazbou pod 3%.

fixace                  7let      8let     10let    15let     20let
úroková sazba  1,69%  1,79%  1,89%  2,19%  2,89%

Je volba delších fixací výhodná?

Ano. V případě, že chcete mít jistotu neměnné splátky nebo nepřemýšlíte nad předčasným splacením hypotéky. V případě předčasného splacení by vás totiž čekala sankce okolo 5% z mimořádné splátky. Což je dost vysoká částka u větších úvěrů. Výše sankce závisí na sazebníku poplatků příslušné banky. Ale blýská se na lepší časy.

Od prosince tohoto roku by měla být legislativně nastavena pravidla pro mimořádné splátky a úplné splacení hypotéky. Již dnes některé banky v tomto směru vycházejí klientům vstříc. Některé umožní klientovi mimořádné splátky každý rok do 25% zdarma nebo úplné splacení hypotéky s poplatkem do 1%. Nechme se překvapit.

Jak dlouho vydrží delší fixace s nízkými úrokovými sazbami?

Pokud uvažujete v současné době o hypotéce s fixací úrokové sazby delší než 5let, pospěšte si. V momentě, kdy vstoupí v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru(sem spadají i hypotéky), opadne zájem bank půjčovat peníze prostřednictvím hypoték s dlouhými fixacemi. A sazby se navýší cca o 1%. Zatím nepotvrzená informace, ale odhalená několika zdroji.

Více zajímavostí a informací k hypotečním úvěrům najdete na blogu www.josef-jech.cz nebo v mém e-booku.

Krásné dny.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Josef Jech
Pomáhám lidem plnit si své sny o novém bydlení. Specializuji se na financování montovaných dřevostaveb.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů